Wiadomości

Bezpieczeństwo instalatorów i klientów w czasie pandemii koronawirusa

Pomimo trwającej na całym świecie walki z pandemią koronawirusa nie należy odkładać planowanych prac serwisowych i konserwacji urządzeń grzewczych.

Pomimo trwającej na całym świecie walki z pandemią koronawirusa nie należy odkładać planowanych prac serwisowych i konserwacji urządzeń grzewczych. W obecnej sytuacji najwyższym priorytetem dla firm serwisowych i konserwacyjnych jest zdrowie wszystkich klientów i pracowników. Marka De Dietrich zadbała o pracowników wprowadzając zasady oparte na zaleceniach Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak bezpiecznie przeprowadzić prace?

Stowarzyszenie SPIUG, zrzeszające producentów i importerów urządzeń grzewczych, przygotowało instrukcje, których powinni przestrzegać zarówno serwisanci oraz instalatorzy, jak i klienci. Zatem jakie środki ostrożności należy zastosować w kontakcie z serwisantem w celu zapewnienia możliwie największego bezpieczeństwa i ochrony? Dokładny przebieg zlecenia należy uzgodnić z wyprzedzeniem przez telefon, dzięki temu skracamy czas pobytu serwisanta w naszym domu.

Zalecenia dla klientów:

• konieczne jest zachowanie odległości 2 metrów pomiędzy serwisantem i klientem,

• klient powinien pozwolić technikowi pracować samemu,

• konieczne jest także utrzymywanie zalecanej odległości przy powitaniu i pożegnaniu,

Uwaga! Jeśli klient nie czuje się zbyt dobrze lub przebywa na kwarantannie powinien niezwłocznie anulować zlecenie serwisowe!

  Zasady dla serwisantów: 

• przestrzeganie zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia środków bezpieczeństwa,

• regularne i dokładne mycie rąk mydłem,

• używanie środków dezynfekujących lub jednorazowych rękawiczek (w zależności od dostępności) i usuwanie ich w odpowiedni sposób,

• powitanie i pożegnanie bez podawania rąk,

• unikanie przebywania z klientem w tym samym pomieszczeniu,

• utrzymywanie odległości 2 metrów od innych osób (klientów i współpracowników).

Nie należy się obawiać, ponieważ serwisanci należą do nielicznej grupy zawodowej, w której ryzyko infekcji jest znaczne niższe niż w przypadku innych profesji.  Wynika to z tego, że serwisant podróżuje do klienta i z powrotem własnym samochodem, co znacznie redukuje ryzyko zakażenia koronawirusem.

 

Dlaczego nie należy rezygnować z przeglądu instalacji?

Kotły gazowe to urządzenia bezobsługowe. Jednak jak każde urządzenie mechaniczne wymagają konserwacji. Prawidłowe działanie kotła zapewnia nie tylko komfort domowników, ale również dba o ich bezpieczeństwo. W przypadku awarii może dojść do wycieku gazu, niesprawny system spalinowy może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, której da się zapobiec tylko dzięki regularnym przeglądom. 

 Zgodnie z zaleceniami producentów przeglądy okresowe kotłów gazowych należy wykonywać co roku. W tym czasie palnik przepracowuje nawet do 2 000 godzin. Jeśli kocioł ma działać przynajmniej dziesięć razy tyle, to trzeba zadbać o utrzymanie go w dobrym stanie. Przegląd zrobiony we właściwym czasie pozwoli uniknąć niespodziewanego przestoju ogrzewania w czasie sezonu grzewczego.

Na co należy zwrócić uwagę podczas przeglądu instalacji grzewczej?

Zazwyczaj instalator zgodnie z zaleceniami producenta powinien zająć się:

        czyszczeniem powierzchni grzewczych w części spalinowej kotła,

        demontażem i czyszczeniem elementów palnika,

        kontrolą i ewentualną wymianą uszczelek,

        sprawdzeniem i nastawieniem elektrody zapłonowej oraz jonizacyjnej,

        montażem palnika,

        kontrolą odpływu kondensatu (w kotłach  kondensacyjnych) i czyszczeniem syfonu,

        oceną stabilności połączeń elektrycznych,

        kontrolą szczelności połączeń hydraulicznych,

        sprawdzeniem szczelności przewodu powietrzno-
spalinowego,

        pomiarem prądu jonizacji,

        regulację palnika i analizą składu spalin,

        kontrolą zaworów bezpieczeństwa,

        sprawdzeniem nastaw regulatora,

        kontrolą czujników,

        oceną pracy pomp i zaworów automatycznych.

 Nawet w tak trudnej sytuacji jak epidemia koronawirusa nie zapominajmy o regularnych przeglądach, które można wykonać w sposób bezpieczny, nie narażając zdrowia i życia domowników. Prawidłowe funkcjonowanie instalacji grzewczych znacznie zmniejsza ryzyko tragicznych wypadków.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O MARCE DE DIETRICH:

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług pod nazwą BDR THERMEA.

 

Marka koncentruje się na zapewnieniu swoim Klientom wysokiego komfortu, oszczędności energii oraz ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska.

Więcej informacji: www.dedietrich.pl

Źródło: PR
Foto. PR

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane