EkoEnergia24 poleca

Panele fotowoltaiczne

Jak powstaje prąd

Eksploatacja promieni słonecznych, aby za ich pomocą wytworzyć prąd elektryczny obecnie stanowi najbardziej korzystny sposób pozyskania energii. Elektrownie słoneczne nie tylko są rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ wykorzystuje się odnawialne źródło energii, jakim jest słońce, ale i wiążą się z obniżonymi rachunkami za prąd.

Jednak, aby móc z tego korzystać, należy zamontować ogniwa i instalacje solarne, których prawdopodobnie najważniejszą, acz nie jedyną, częścią są panele fotowoltaiczne.

Jak powstaje prąd w elektrowni słonecznej?

Panele fotowoltaiczne składają się z szeregowo ułożonych ogniw solarnych z krzemu. Jest to jeden z najczęściej spotykanych pierwiastków na Ziemi, co również wpływa na korzyści ekologiczne z systemu PV. Właściwości krzemu sprawiają, że fotony (najmniejsza jednostka światła), zostają przez niego zaabsorbowane.

Wytwarza się para elektronów, które zostają następnie rozdzielone. Właśnie ten ruch elektronów, znany również jako wiązanie kowalencyjne, umożliwia wytworzenie napięcia elektrycznego. Zostaje ono następnie przekazane do inwertera, który zmienia wyprodukowany prąd stały na zmienny. W tej postaci może on zasilić urządzenia w domu.

Właściwa lokalizacja instalacji solarnej

By elektrownia słoneczna faktycznie dostarczała niezbędną dla domu ilość energii, konieczne jest zadbanie o jej właściwe umiejscowienie. Przede wszystkim, na ogniwa solarne nie może padać cień, nawet najmniejszy.

Ogniwa w instalacji są ze sobą połączone, co oznacza, że zacienienie nawet małej części całego panelu fotowoltaicznego znacząco obniża jego wydajność. Z tego powodu elektrownie zwykle montuje się na dachach, gdzie zacienienie jest bardzo mało prawdopodobne.

Drugą istotną kwestią związaną z lokalizacją elektrowni słonecznej jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Chętnie indywidualnie doradzamy klientom, gdzie najlepiej będzie zamontować ogniwa na ich działkach i obiektach, tu możemy natomiast przytoczyć ogólną zasadę.

Według niej instalacja solarna jest najbardziej wydajna, gdy kąt nachylenia wynosi 30-40°, a same panele są skierowane na południe.
 

                                   Firma Hymon oferuje panele następujących producentów:

Źródło: www.hymon.pl
Foto. fotolia - redakcja.
                  

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane