Aktualności

Zalety domów energooszczędnych

Dlaczego warto postawić na dom energooszczędny?

W przeciągu ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się domy, których parametry energetyczne pozwalają na określanie ich mianem budynków energooszczędnych. Chociaż taka technologia nie jest jeszcze dostatecznie doceniana na polskim rynku, z roku na rok wzrasta świadomość Inwestorów, którzy coraz chętniej wybierają projekty domów w standardzie NF15 i NF40. Budowa domów energooszczędnych niesie ze sobą ogrom korzyści, a środki przeznaczone na lepsze rozwiązania izolacyjne i wysokiej klasy materiały zwracają się już po kilku latach eksploatacji.

Czym właściwie jest dom energooszczędny?

Budynki energooszczędne charakteryzują się współczynnikiem EUco nie większym niż 70 kWh/m2 na rok, podczas gdy tradycyjne, budowane według obowiązujących przepisów w Polsce zużywają  średnio 130-150 kWh/m2 rocznie. Oznacza to, iż energia potrzebna do ogrzania domu energooszczędnego jest praktycznie o połowę mniejsza i tym samym wiąże się z o połowę mniejszymi kosztami. Na co warto więc zwrócić uwagę, aby uzyskać taki efekt?

Istotna jest nie tylko duża ilość zastosowanych materiałów izolacyjnych, ale także wszystkie inne rozwiązania przyczyniające się do jak najniższego zużycia energii np. brak mostków termicznych, metoda murowania ścian, odpowiedni system wentylacyjny, a nawet specjalnie zaplanowany układ pomieszczeń czy forma bryły. Na proces budowy takiego domu składa się więc wiele czynników, dlatego też najkorzystniejszym rozwiązaniem jest decyzja o wyborze projektu domu energooszczędnego, który kompleksowo uwzględnia wszystkie powyższe kwestie.

Projekt domu Rafael III WRC2007, źródło: extradom.pl

Projekt domu HomeKoncept-31 KRX1034, źródło: extradom.pl

Zalety budowania domów energooszczędnych to nie tylko oszczędności wynikające z niskich kosztów eksploatacji, chociaż niewątpliwie ich minimalizacja jest najważniejszym aspektem mającym wpływ na decyzję o ich budowie. Warto jednak pamiętać, iż taka realizacja ma także wiele innych korzyści. Bardzo ważnym czynnikiem jest również to, iż zastosowanie technologii energooszczędnej zapewnia w pełni komfortowe warunki mieszkania.

Taki dom jest nie tylko ciepły, ale i korzystny dla naszego zdrowia, gdyż z racji zastosowania rekuperacji, do wewnątrz przez cały czas napływa świeże powietrze. Dodatkowo, budownictwo energooszczędne bezpośrednio przyczynia się do ochrony środowiska, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważną kwestią. Wykorzystywanie energii słonecznej, korzystanie z pompy ciepła czy systemu wentylacji z rekuperacją, wpływa na mniejsze zużycie gazu i redukcję emisji CO2 i tym samym dom staje się proekologiczny.

Oprócz tego warto wziąć pod uwagę fakt, iż nawet jeśli w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż domu, możemy liczyć na spory zysk. Budynki energooszczędne mają bardzo wysoką wartość rynkową, dlatego nie musimy mieć obaw, że kiedykolwiek stracimy na takiej inwestycji.

Projekt domu Wilga 2 BSA1326, źródło: extradom.pl


Źródło: extradom.pl

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane