Aktualności

Fotowoltaika dla rolników z ulgą

Fotowoltaika dla rolników - ulga inwestycyjna na zakup instalacji fotowoltaicznej dla rolników

 

Ogranicz rachunki za energię elektryczną korzystając z OZE i zyskuj dzięki fotowoltaice, wykorzystując ją w swoim gospodarstwie rolnym.  

Rolnictwo, jak każda inna branża niesamowicie szybko się rozwija, a większa jego automatyzacja, nowe maszyny i rosnące wymagania, oznaczają nic innego jak większe zużycie prądu, czyli wyższe rachunki za energię. Jeśli orientujecie się w temacie to wiecie, że ceny tej energii w najbliższych latach, będą w cenie i to znacznie większej bo popyt na energię zawsze rośnie. 

Prognozy są mniej lub bardziej optymistyczne. Ten optymistyczny wariant mówi, że do 2030 roku, prąd podrożeje, „tylko” o 20%. Są też te bardziej pesymistyczne wersje, wg których cena wzrośnie aż o 80% także w gospodarstwach rolnych.

Co to oznacza dla gospodarstw rolnych?

Fotowoltaika to nic innego jak inwestycja, która rok rocznie będzie przynosić większe oszczędności. Dzięki temu, okres zwrotu instalacji będzie się skracał. Jeśli chcecie zabezpieczyć się przed drogimi dostawcami energii elektrycznej, zatroszczcie się o to już teraz i bądźcie sami sobie elektrownią.

Oferta dla rolników - ulga inwestycyjna

Rolnicy i osoby płacące podatek rolny mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Ulga inwestycyjna służy poprawie energooszczędności budynków, likwidacji niskiej emisji, ochronie środowiska oraz energetyce prosumenckiej. Dzięki temu możesz obniżyć koszty zakupu własnej elektrowni fotowoltaicznej. 

Można przez 15 lat odliczać od podatku rolnego koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej 


   Czego dotyczy ulga?  

Ulga inwestycyjna obejmuje zakup i montaż m. in. urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii OZE  w tym (wiatru, biogazu, słońca - fotowoltaiki i spadku wód).

Kogo obejmuje ulga?

Ulga obejmuje płatników podatku rolnego - rolników z tytułu wydatków poniesionych za zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, wykorzystywanych do celów produkcyjnych w naszym przypadku - instalacji elektrowni fotowoltaicznej. 

                                                Wysokość ulgi?

Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.

Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. Kwota ulgi inwestycyjnej jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają, określają w decyzji, w sprawie ulgi inwestycyjnej, kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego.       

Jak obliczyć przysługującą ulgę?

Gdy Państwa podatek rolny rocznie wynosi

5.000 zł

to gdy zamontujecie Państwo w swoim gospodarstwie rolnym elektrownię fotowoltaiczną, sfinansowaną ze środków własnych, kredytu lub pożyczki, a której koszt wyniesie 

100 000 zł 

to Ulga Inwestycyjna wyniesie 

25 000 zł
i w ciągu kolejnych 5 lat

nie zapłacicie Państwo podatku rolnego do Gminy oraz koszt zakupu elektrowni fotowoltaicznej będzie o        25 000 zł niższy.

Źródło: www.hymon.pl
Foto.www.hymon.pl

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane