„Elektrośmieciarka” bezpłatnie zabierze stare lodówki, pralki, telewizory! 2014-12-16 11:24:10

Podczas niedawno zakończonej Akcji Dni Elektrorecyklingu wrocławianie wielokrotnie pytali organizatorów o to, w jaki sposób łatwo i bez dodatkowych kosztów pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Terminy organizowanych zbiórek nie zawsze bowiem pokrywają się z datą wymiany starej lodówki czy pralki.

Podobnie jak w przypadku przygotowanych przez gminę specjalnych punków zbiórki (tzw. PSZOKów) czy możliwości pozostawienia sprzętu w sklepie i serwisie – problemem jest przewiezienie go na miejsce.
Bo wcale nie jest to proste. Zużyty sprzęt AGD zajmuje wiele miejsca i waży nawet do 60 kilogramów, jest też nieporęczny i rzadko mieści się do samochodu osobowego.

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez stowarzyszenie ElektroOdzysk aż 95% polskich gospodarstw domowych oczekiwałoby, że sklep odbierze od nich zużyty sprzęt AGD nieodpłatnie, z domu, w momencie dostawy nowych urządzeń. Niestety nie jest to standardem. Obecnie sklep ma co prawda obowiązek przyjąć od nas sprzęt nieodpłatnie, ale usługa transportowa może już kosztować i to sporo (zwykle jest to kwota od 30 do 50 zł).

W związku z tym elektrośmieci z blisko 30% gospodarstw domowych, trafiają w miejsca niepożądane – np. do śmietnika lub na nielegalne wysypiska.

Jeszcze niedawno Polacy nie mieli świadomości, jak bardzo szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi mogą być porzucone elektroodpady. Dziś, między innymi dzięki akcjom edukacyjnym takim jak Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu, ta świadomość jest wyższa. Zagrożenia wynikające z przedostających się do środowiska toksycznych substancji np. rtęci, kadmu, niklu, bromu i chorób jakie wywołują u organizmów żywych czy wpływu gazów cieplarnianych na zmiany klimatu są nam znane. Wiemy, jak zapobiec katastrofie ekologicznej. Ale niestety system zbiórki nie jest jeszcze doskonały. Potrzebujemy praktycznych rozwiązań, które zapewnią, że pozbywanie się zużytego sprzętu zgodne z zasadami będzie proste.

- Nasza Akcja Dni Elektrorecyklingu „włączyła eco wyobraźnię” wrocławian. Widzimy, że prowadzone w jej trakcie działania edukacyjne np. konkurs w formie gry miejskiej czy film edukacyjny emitowany na Placu Solnym rozbudziły też ich oczekiwania, dotyczące systemu zbierania odpadów. Nie możemy ich zostawić z problemem. Podjęliśmy więc decyzję, że przez cały rok wspierać będziemy Miasto w oczyszczeniu go z elektroodpadów. I to bezpłatnie!  -mówi Katarzyna Ombach, inicjatorka Projektu „Elektrośmieciarka”.

Elektrośmieciarka to usługa darmowego odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z domu mieszkańców Wrocławia. Od dziś mogą oni pozbyć się zużytych sprzętów wielkogabarytowych np. lodówki, pralki, kuchenki czy telewizora nie wychodząc z domu.

Aby skorzystać z usługi wystarczy zadzwonić pod numer 12 292 66 66 i umówić się na odbiór sprzętu. Można też wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieciarka.pl a pracownik firmy oddzwoni, aby ustalić szczegóły odbioru. Zgłosić można co najmniej jedną sztukę zużytego sprzętu wielkogabarytowego (pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka) albo 1 sztukę sprzętu średniej wielkości lub łącznie 15 kg mniejszych urządzeń.

Elektrośmieciarka odbierze je całkowicie bezpłatnie!

O umówionej godzinie, w ciągu 5 dni od zgłoszenia, samochód przyjedzie po odbiór sprzętu. W budynkach bez windy kierowca samodzielnie zniesie go po schodach - również bez dodatkowych opłat.  Za oddanie dużego sprzętu przewidziany jest też drobny upominek np. torba ekologiczna. Odebrane elektroodpady  kierowane są m.in. do najnowocześniejszego w Polsce Zakładu Przetwarzania ZSEiE w Bolęcinie. Zakład wyposażony jest w linię technologiczną, przetwarzającą między innymi urządzenia chłodnicze, która posiada moduł do wychwytu freonów, cyklopentanu i izobutanu. Linia ta spełnia najsurowsze wymagania unijne w zakresie emisji gazów pochodzących z instalacji chłodniczych.

Projekt Elektrośmieciarka z powodzeniem funkcjonuje już w Krakowie, Chorzowie i Katowicach dlatego organizatorzy bazując na swoich doświadczeniach mogli odpowiedzieć na rosnące potrzeby Wrocławian w tym zakresie.

 

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane