Z dziennika budowy własnego domu 2019-11-26 18:42:51

Witam was wszystkich, w kilku działach przedstawię Wam wszystko co związane z budową domu, tak aby ta relacja była dla was w pewnym stopniu drogowskazem.

Z DZIENNIKA BUDOWY WŁASNEGO DOMU

Witam was wszystkich, w kilku działach przedstawię Wam wszystko co związane z budową domu, tak aby ta relacja była dla was w pewnym stopniu drogowskazem.

DZIAŁKA BUDOWLANA

Zawsze zaczynamy od marzeń o własnym domu, ma on być wyjątkowy i piękny jak żaden inny w okolicy, rzeczywistość nas zaraz zweryfikuje gdy zaczniemy szukać właściwej działki w dobrej lokalizacji, pierwsza rzecz która nas postawi na nogi to będzie cena działki, i już tu decydujemy się na gorszą lokalizacją, średnia cena za działki o powierzchni około 1000/1200 m/2 w rejonie koło Torunia to kwota około 80 000 do 110 000 zł.

Warto pamiętać o ważnej sprawie zanim kupimy wybraną działkę, wystąpmy do Urzędu Gminy-Miasta z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, i tu kolejne schody jak wiele mapek, wpływ środowiska i wnioski o media do stosownych instytucji, dalej kolejny projekt sieci wodociągowej i sieci energetycznej co stanowi kwoty około 3000 do nawet 4000 zł ( woda, prąd, ścieki, itd.) wówczas gdy takie dokumenty będą dla ciebie pomyślne po jakichś dwóch a nawet czterech miesiącach idziemy do notariusza i tu dochodzi nam kolejne 2500 zł + kolejne 3000 zł dla pośrednika nieruchomości.

Pamiętajmy że sama działka to nie wszystko, ważny aspekt całości to etap odrolnienia działki, po złożeniu niezbędnych dokumentów do Starostwa Powiatowego musimy poczekać około miesiąca.
Teraz musimy wybrać projekt domu to jakieś około 2800-3500 zł, dalej potrzebny będzie kierownik budowy oraz architekt, trzeba wykonać badania geologiczne co będzie niezbędne dalej w decyzji co do fundamentów oraz kwestii wyboru zbierania ścieków domowych, teraz trzeba na podstawie projektu W/K wykonać właściwe przyłącze, sam projekt takiej sieci to około 1700 zł , teraz dochodzimy do wystąpienia o zgodę na budowę domu i tu potrzebny będzie geodeta do przygotowania mapy dla celów projektowych – 1200 zł.

W następnym etapie potrzebny jest Architekt do jego usytuowania na działce, oraz zaznaczenia położenia przydomowej oczyszczalni ścieków i jej projektu, naniesienia go na wcześniejszą mapę – koszt 3000 zł, na tym etapie składamy do Starostwa Powiatowego dokumentację o zgodę na budowę domu, między czasie występujemy do Energetyki o dokonanie przyłącza energii , opłata tu wynoś około 1400 zł oraz do Wodociągów o dokonanie przyłącza wody na działce i tu kolejne koszty 3800 zł, jak widać średnio od wyboru działki do zezwoleń wniosku na budowę mija około pół roku.

Na tym poziomie koszty wynoszą pomiędzy 110 000 a 137 000 zł.

W dalszych trzech relacjach opisze budowę fundamentów oraz przydomowej-drenażowej oczyszczalni ścieków, następnie budowę domu energooszczędnego w konstrukcji drewnianej typu  Z454 model parterowy o powierzchni mieszkalnej około 90 m/2, przypomnę że dom będzie budowany przez RealGREEN Sp. z o.o. Osiedle Niewiadów – Ujazd.

Ważny ostatni etap to jak będą przebiegały prace wykończeniowe typu: spoinowanie i malowanie ścian, stolarka wewnętrzna,  układanie podłóg oraz wystrój pomieszczeń, na końcu wspomnę o ogrodzeniu i terenie zielonym wokół domu, wówczas pokuszę się o podsumowanie całości kosztów budowy domu.

Źródło: Julian Z. Pankiewicz redaktor serwisu www.ecoportal.com.pl

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane