W woj. zachodniopomorskim mieszkańcy doceniają termomodernizację budynków. 2015-03-13 10:14:55

W 2014 mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego zainteresowani proekologicznymi inwestycjami najchętniej sięgali w Banku Ochrony Środowiska po preferencyjne kredyty na termomodernizację (wspierane dopłatami ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie).

Na drugim miejscu znalazła się budowa kotłowni, a na trzecim -instalacje z pompą ciepła. Od 2012 r. BOŚ Bank we współpracy ze szczecińskim WFOŚiGW udzielił na inwestycje proekologiczne na terenie woj. zachodniopomorskiego blisko 600 kredytów o łącznej wartości przekraczającej 46 mln zł.

Proekologiczne inwestycje wzbudzają coraz większe zainteresowanie.
Szereg z nich może liczyć na wsparcie finansowe, np. w postaci dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, ze środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak nie tylko dopłaty się liczą – równie ważne są korzyści uzyskiwane przez inwestora.

Wybór eko inwestycji, to bowiem nie tylko szansa na tańszy kredyt, ale i realne, przyszłe oszczędności. Przykładowo – jak wynika z wyliczeń ekspertów Banku Ochrony Środowiska - po przeprowadzeniu termomodernizacji budynku jednorodzinnego, zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania domu może spaść nawet o połowę.

„Efekt –to więcej pieniędzy w portfelu rodziny czy wspólnoty mieszkaniowej. Nie mówiąc już o  satysfakcji płynącej z działań podejmowanych w trosce o środowisko naturalne” – mówi Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska.

W tym roku na finansowanie preferencyjnymi kredytami w woj. zachodniopomorskim mogą liczyć osoby zainteresowane m.in. wymianą starych kotłów węglowych np. na pompę ciepła, kupnem i montażem kolektorów słonecznych, czy też dociepleniem domu. A także inwestycjami z zakresu usuwania odpadów zawierających azbest, budową i modernizacją kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, czy budową oczyszczalni ścieków.

Kredyt na ekologiczne inwestycje stanowi do 90 proc. kosztów przedsięwzięcia. Dodatkowo Bank zapewnia elastyczny okres finansowania, który może wynieść nawet 20 lat, przy czym preferencje wynikające z dopłat z WFOŚiGW obejmują pierwsze 7 lat. W przypadku kredytu z dofinansowaniem z WFOŚiGW w województwie zachodniopomorskim, preferencyjne oprocentowanie przez pierwsze siedem lat kredytowania ustalone jest na poziomie WIBOR 3M pomniejszony o 3 p.p., jednak niemniej niż 2 proc. w skali roku.

Aby skorzystać z preferencyjnego finansowania w Banku Ochrony Środowiska we współpracy z  WOŚiGW w Szczecinie, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie Banku (www.bosbank.pl/kontakt/formularz-kontaktowy) lub zgłosić się do EKOdoradców w placówkach BOŚ Banku na terenie województwa zachodniopomorskiego.

•    Szczecin, ul. Monte Cassino 16, 91 48 00 600
•    Kołobrzeg, ul. Piastowska 10, 94 358 25 31
•    Koszalin, ul Zwycięstwa 42, 94 347 48 00

Źródło: BOŚ Bank
Fot. Szasz-Fabian Erika/ Fotolia
 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane