Siłownie na świeżym powietrzu – świadomy wybór 2013-09-26 09:17:06

Coraz częściej w Parku czy na osiedlu możemy natrafić na urządzenia do ćwiczeń dla osób dorosłych i starszych – siłownie na świeżym powietrzu. Moda na tworzenie tego typu miejsc na dobre przyjęła się w naszym kraju. Urządzenia cieszą się szczególną popularnością wśród seniorów, którzy całymi grupami ustawiają się od rana w kolejkach aby poćwiczyć. Nie przeszkadza im pogoda ani pora roku. Zdecydowaną zaletą takich miejsc jest fakt, iż są one w zupełności darmowe dla użytkowników. Na przyrządach można ćwiczyć praktycznie każdą partię mięśniową i to w dodatku na świeżym powietrzu.

Dostawcy w tym czasie prześcigają się w pomysłach jak zdobyć klienta i wypromować właśnie swój produkt. Niestety w tym miejscu nierzadko na drugi plan odsuwa się to, co najważniejsze, czyli wspomnianych wyżej użytkowników. To właśnie dla nich powstają te place i to oni mają się tam czuć dobrze i przede wszystkim bezpiecznie.

Na pierwszy rzut oka wszystkie urządzenia wyglądają bardzo podobnie, zwłaszcza dla kupującego po raz pierwszy. Nic bardziej mylnego. Po bliższej analizie okazuję się, że niektóre wyroby mogą stwarzać zagrożenie dla ćwiczących. Dostawcy zdają się zapominać o jakości zapychając rynek ogromną ilością taniego, importowanego sprzętu.

Decydując się na zakup należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję danego przyrządu. Często okazuje się, że urządzenia są po prostu niebezpieczne:
występuje ryzyko zakleszczeń, wychylenia niektórych elementów są zbyt duże, posadowienie na fundamencie wystającym ponad powierzchnię ziemi często pozostawia wiele do życzenia.

W tym miejscu ogromną rolę odgrywają Inwestorzy, którzy powinni zwracać szczególną uwagę na to jaki produkt chcą zakupić i wymagać sprzętu z certyfikatem zgodności z normą PN-EN 1176-1:2009, wydanego przez jednostkę z akredytacją PCA (Polskie Centrum Akredytacji).

Wymagaj od dostawcy spełnienia wszystkich ważnych wymogów jakie zawarłeś w zamówieniu. Zakupisz lepszy produkt.

Tworząc zewnętrzny fitness park należy przede wszystkim pamiętać o doborze odpowiedniego miejsca. Najlepiej jeśli jest to miejsce dobrze znane, gdzie lokalna społeczność lubi spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Posadowienie tam siłowni natychmiast podnosi atrakcyjność terenu i daje dużą satysfakcję w postaci zadowolonych mieszkańców.

Gdy już mamy odpowiednie miejsce dobrze jest zadbać o zróżnicowany dobór urządzeń. Na  placu powinny znaleźć się urządzenia o niskim stopniu trudności wykonywania ćwiczeń ale także takie, które pozwolą zaspokoić potrzeby bardziej wymagających.

Bardzo ważne jest aby zadbać o wykończenie całego placu lub chociażby powierzchni pod samymi urządzeniami odpowiednią nawierzchnią. Chodzi głównie o to aby zapobiec tworzeniu się zagłębień, w których w efekcie zalegnie woda i utworzy się błoto uniemożliwiające swobodne korzystanie z urządzeń.

Na koniec warto zadbać o dodatkową infrastrukturę w postaci koszy na śmieci, ławek czy choćby stojaków na rowery.

Najistotniejsze jednak w tym wszystkim jest aby pamiętać o wyborze bezpiecznych urządzeń posiadających certyfikat zgodności z normą PN-EN 1176 1:2009. Tę część wypowiedzi kieruję przede wszystkim do zamawiających i przyszłych administratorów: pamiętajmy, że z tych urządzeń korzystają również dzieci. Wspólnie zadbajmy o to aby plac był dla nich przyjazny i bezpieczny.

Źródło: www.outdoorfitness.pl
Fot. www.outdoorfitness.pl

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane