Projektuj dom z BOŚ EKOsystemem! 2014-04-09 08:16:26

BOŚ EKOsystem to innowacyjny zestaw hybrydowy, zapewniający ogrzewanie domu i zaopatrzenie w ciepłą wodę, praktycznie bez kosztów bieżących. Ma realne szanse na to, by stać się przebojem na rynku. Co zatem należałoby uwzględnić w projekcie domu, by instalacja zestawu przebiegła sprawnie i bezproblemowo?

Ponieważ cały zestaw oparty jest w dużej mierze na energii słonecznej (moduł solarny plus moduł fotowoltaiczny), naturalną rzeczą jest odpowiednio zaprojektowany dach. Odpowiednio – nie znaczy jednak, że jakoś specjalnie. Spełnione muszą być warunki nieodbiegające znacząco od standardowych: moduł fotowoltaiczny potrzebuje min. 30 m2, natomiast moduł solarny min. 13 m2. Niemal na każdym dachu da się wygospodarować tyle miejsca.

Również obciążenie dachu panelami nie wymaga żadnych dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Warto jednak pamiętać, że dach powinien być nasłoneczniony przez jak najdłuższą część dnia, tak więc im bardziej południowa orientacja, tym lepiej. Optymalny kąt nachylenia paneli zawiera się w przedziale 25-60°.

BOŚ EKOsystem pozwala zaoszczędzić na powierzchni użytkowej domu, gdyż nie wymaga żadnego składu opału, ani dużej kotłowni. Moduł sterujący (wys. 194 cm, szer. 162 cm, gł. 83 cm) może z powodzeniem stanąć w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym, albo wręcz we wnęce. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to odpowiednie zabezpieczenie nośności stropu (o ile moduł ten znajdzie się na piętrze) co też nie jest żadnym wygórowanym wymogiem.

Uwzględnienie pompy ciepła wymaga tylko nieznacznych korekt w jakimkolwiek projekcie. Oczywiście, aby miało to ręce i nogi, należałoby jeszcze dodać ogrzewanie podłogowe oraz zabezpieczenie jak najwyższego standardu energetycznego budynku. Nadal jednak nie są to żadne drastyczne odejścia od większości obecnych standardów.

Wniosek nasuwa się samoistnie: uwzględnienie BOŚ EKOsystemu w projektach domów nie powinno pociągać za sobą żadnych istotnych kosztów. Można natomiast pokusić się o stwierdzenie, że projekty takie już wkrótce staną się swoistym wzorcem jakości oraz symbolem nowoczesnej architektury. Zniwelowanie kosztów ogrzewania do zera wraz z taką samą redukcją zanieczyszczeń pyłowych – to atuty, które mówią same za siebie!

Źródło: Redakcja eko-Polska
Fot. Fotolia

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane