Projekt domu z możliwością adaptacji poddasza 2015-10-05 12:24:31

Poddasze w domu jednorodzinnym to przestrzeń, która doskonale nadaje się do przystosowania na cele mieszkalne. Dzięki możliwości zagospodarowania strychu, można niskim kosztem powiększyć dom, bez konieczności jego rozbudowy.

Architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu, aby pomieszczenia powstałe pod skosami cieszyły mieszkańców przytulnym i funkcjonalnym komfortem.

Ergonomiczny dom
Możliwość adaptacji poddasza to bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego często korzystają młodzi ludzie, wciąż niepewni, jak duża będzie w przyszłości ich rodzina. Wraz z pojawianiem się na świecie kolejnych dzieci może zaistnieć potrzeba zagospodarowania dodatkowych pokoi i wówczas przestrzeń pod skosami jest najlepszą opcją uzyskania dodatkowego metrażu – wyjaśnia arch. Mariusz Jaworski. Na ostatniej kondygnacji można urządzić pokoje dla nastolatków lub zaplanować intymny azyl rodziców, składający się z komfortowej sypialni z łazienką i garderobą. Atuty poddasza z pewnością docenią przedstawiciele wolnych zawodów, którzy będą mogli urządzić tutaj wyciszony gabinet lub słoneczną pracownię.

Idealny projekt
Rozważając możliwość przystosowania poddasza do celów mieszkalnych, najkorzystniej jest zdecydować się na projekt domu, który posiada odpowiednio duży kąt nachylenia dachu i/lub stosownie wysoką ściankę kolankową. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór komfortowego i spełniającego oczekiwania inwestorów projektu domu parterowego, a następnie wykonania w nim niezbędnych zmian – podniesienia ścianki kolankowej o jeden-dwa pustaki lub podwyższenia nachylenia połaci – radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Taka konstrukcja gwarantuje uzyskanie dużej powierzchni pod skosami, na której można urządzić przestronne i funkcjonalne pomieszczenia, pozwalające na swobodne poruszanie się na poddaszu w pozycji wyprostowanej oraz dowolną aranżację przestrzeni. Warto pamiętać, aby przed wykonaniem zmian podpytać architekta o to, jak planowana modyfikacja wpłynie na wygląd zewnętrzny budynku.

Konstrukcja i funkcjonalność
Projekt domu z poddaszem do późniejszej adaptacji powinien posiadać odpowiednią izolację termiczną i akustyczną dachu, prawidłowo zaplanowaną wentylację oraz optymalną obliczeniową wytrzymałość stropu. Jeżeli inwestorzy chcą na poddaszu urządzić łazienkę, warto ulokować ją w sposób umożliwiający zblokowanie pionów kanalizacyjnych z łazienką lub kuchnią z parteru. Należy pamiętać, że powierzchnię pod skosami mierzy się nie po podłodze, lecz w zależności od wysokości wnętrza. Minimalna wymagana wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu to 2,20 m. W pokojach ze skosami liczy się ją jako średnią, zaczynając od 1,40 m. Ważną kwestią jest także odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Łatwiejsze do wykonania są okna połaciowe, lecz można pokusić się o doprojektowanie lukarn, które powiększą przestrzeń pomieszczeń, poprawią ich ustawność oraz uatrakcyjnią wygląd bryły. Należy także pamiętać o optymalnym usytuowaniu schodów – trzeba umieścić je w takim miejscu, aby można było z nich swobodnie korzystać w pozycji wyprostowanej – doradza architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

O czym warto pamiętać?
Adaptacja poddasza to najłatwiejszy sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Poddasze można zagospodarować w dowolnym momencie, także w kilka lat po zakończeniu budowy, a sam sposób organizacji tego miejsca zależy głównie od potrzeb i wyobraźni inwestora. Kluczem do sukcesu jest jednak idealny projekt – spełniający marzenia inwestorów i pozwalający na komfortowe zagospodarowanie przestrzeni pod skosami, bez konieczności jej przebudowy – podsumowuje architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Źródło: Centrum PR

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane