Nowoczesne okna a ekologia 2014-10-24 15:00:05

Wysoko zaawansowane technologie pozwalają obecnie na produkcję okien, które w aktywny sposób przyczyniają się do energooszczędności w domu. Dziś nie wystarczy, by okno chroniło nas przed utratą ciepła, powinno ono również absorbować energię słoneczną z zewnątrz.

Współcześnie stosowane materiały są w pełni bezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla człowieka. Głównym materiałem stosowanym do produkcji okien, oprócz drewna, jest poliuretan.

Okna poliuretanowe — bezpieczne dla środowiska i człowieka

Poliuretan, kojarzony zwykle z piankami uszczelniającymi, jest doskonałym, a przy tym ekologicznym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania okien. Jednym ze sposobów jego zastosowań jest pokrywanie tradycyjnej konstrukcji drewnianej warstwą poliuretanu, który wydłuża jej trwałość. Produkuje się też z niego jednolite ramy okienne.

Wieloelementowe konstrukcje z PCW trudniej utrzymać w czystości, ponieważ w szczelinach mogą gromadzić się kurz i brud. Natomiast gładką powierzchnię ram poliuretanowych wystarczy od czasu do czasu przetrzeć szmatką, by były czyste. Co ważne, materiał ten nie emituje żadnych szkodliwych substancji i jest w pełni bezpieczny dla użytkowników.

Energooszczędność

Projekt adaptacji poddasza powinien uwzględnić nie tylko odpowiednie wzmocnienie stropu, docieplenie ścian i dachu czy aranżację wnętrza zapewniającą optymalną funkcjonalność, ale również dobór okien, które w aktywny sposób wpłyną na ograniczenie zużycia energii. Adaptacja poddasza krok po kroku musi mieć na uwadze wybór dobrej jakości materiałów, które będą też bezpieczne dla użytkowników pomieszczeń i przyjazne dla środowiska. Przykłady adaptacji poddasza na velux.pl mogą służyć jako doskonała inspiracja dla tych, którzy nie mają sprecyzowanej własnej koncepcji. Jeśli remont poddasza zakłada jedynie wymianę stolarki okiennej, jest to dobry moment na wybór okien aktywnych.

Jednym z ważniejszych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła Uw. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od 1 stycznia 2014 roku okna połaciowe powinny posiadać współczynnik Uw=1,5 W/(m2.K).
Wartość ta musi być sukcesywnie obniżana i tak: od 1 stycznia 2017 roku powinna wynieść 1,3 W/(m2.K) , a od 1 stycznia 2021 roku — 1,1 W/(m2.K). Parametry te są przewidziane dla temperatury wyższej niż 16C. Warto dostrzec, że producenci okien energooszczędnych w odpowiedzi na zapotrzebowanie wymagających klientów już teraz starają się obniżać wartość współczynnika przenikania ciepła poniżej norm wymaganych rozporządzeniem (źródło:http://www.izbaarchitektow.pl/pliki/rozporzadzenie_ws_war_techn_jakim_powinny_odpo_budynki-ujednolicony.pdf).

W oknach energooszczędnych waha się ona pomiędzy 0,9-0,8 W/(m2.K).
Istotny jest także współczynnik przenikania energii słonecznej Ug. Dzięki temu pozyskiwane jest darmowe docieplenie pomieszczeń. Zgodnie z warunkami technicznymi w oknach określany jest on w zależnie od rodzaju przeszklenia, ilość tafli szkła, wynosi od ok. 0,75 do 0,5.

Zastosowanie energooszczędnych okien w czasie adaptacji poddasza pozwala nie tylko na podniesienie komfortu mieszkania, ale również na znaczne ograniczenie wydatków związanych z kosztami ogrzewania.

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane