Nie marnuj żywności! 2013-10-16 13:05:40

Obchodzony 16 października Światowy Dzień Żywności to dobra okazja, aby uświadomić sobie skalę problemu niedożywienia i marnotrawstwa żywności. Pusty talerz i głód zamiast posiłku to rzeczywistość wielu polskich dzieci. A jednak w Polsce żywności nie brakuje – statystycznie marnujemy aż 30% jedzenia.

W Polsce, ubogich lub wykluczonych dzieci w wieku 0-17 lat jest ponad 2,1 miliona, co stanowi około 30% wszystkich polskich dzieci w tym wieku. Wiele z nich zagrożonych jest problemem niedożywienia, co może przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu, a w konsekwencji do zahamowania prawidłowego rozwoju. Według badań przeprowadzonychw kwietniu 2013 roku przez firmę badawczą Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności i Danone liczba polskich dzieci cierpiących z powodu niedożywienia to aż 162 tys. uczniów polskich szkół w wieku od 7-12 lat.

W tym samym czasie, co roku w Polsce do kosza trafia aż 9 mln ton kupionej żywności. Wyrzucamy, bo skończył się termin przydatności do spożycia, bo żywność była niewłaściwe przechowywana, bo kupiliśmy jedzenie niskiej jakości, bo zrobiliśmy zbyt duże zakupy, bo nasze porcje są zbyt duże, a resztek nie umiemy wykorzystać.

Z niedożywieniem wśród dzieci i marnotrawstwem żywności walczy m.in. Carrefour Polska, realizując programy zaangażowania społecznego. We współpracy z Caritas Polska już po raz trzeci realizuje program „Dożywianie z Carrefour”. Dzięki grantowi przyznanemu przez Międzynarodową Fundację Carrefour, 1260 dzieci z całej Polski będzie otrzymywać posiłki przez 5 dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014. Wartość udzielonej pomocy to ponad 1,2 mln zł. Podczas trwania poprzednich edycji programu wydano ponad 400 tys. posiłków, a wsparcie finansowe wyniosło 2 mln 250 tys. złotych.

Ponadto, od początku 2013 roku Carrefour realizuje inicjatywę „STOP Marnotrawstwu”, której celem jest przeciwdziałanie wszelkim przejawom marnotrawstwa nie tylko w sklepach sieci, ale również zachęcanie dostawców i klientów sieci do przyjęcia postawy rozważnego gospodarowania zasobami, w tym żywnością. W ramach tej inicjatywy stworzono program „Odpowiedzialnie każdego dnia!” – jest to internetowa baza wiedzy, gdzie zamieszczane są porady dotyczące przeciwdziałania marnowaniu żywności i zasobów naturalnych, a także właściwego sortowania odpadów i recyklingu. Baza jest dostępna dla wszystkich internautów na stronie carrefour.pl w zakładce programu Odpowiedzialnie każdego dnia!

„Światowy Dzień Żywności zwraca naszą uwagę na wciąż nierozwiązane problemy niedożywienia i marnotrawstwa żywności. Poprzez nasze programy zaangażowania społecznego staramy się walczyć z niedożywieniem wśród polskich dzieci, bowiem dzieciństwo i młodość to dwa pierwsze etapy życia, od których zależy to, jak się potoczy życie dorosłe. Podstawowym ideałem współczesnych społeczeństw jest równość szans życiowych. Realizuje się ona wtedy, gdy nierówności startu są niwelowane w okresie dorastania. Właśnie, dlatego już po raz trzeci wspólnie z Caritas realizujemy program „Dożywianie z Carrefour”. Ponadto, chcemy działać przeciw marnotrawstwu i promować postawy odpowiedzialnej konsumpcji. Znamy statystyki marnotrawienia żywności i jesteśmy świadomi trudnego kontekstu gospodarczego, dlatego chcemy uwrażliwić naszych klientów i zachęcić ich do odpowiedzialnej konsumpcji. Od początku roku Carrefour aktywnie angażuje się w przeciwdziałanie marnotrawstwu w ramach inicjatywy „STOP Marnotrawstwu”. – powiedział Jean Anthoine, Prezes Carrefour Polska.

Źródło: Carrefour Polska
Fot. Fotolia

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane