Jesienne porządki w ogrodzie 2013-10-01 10:43:07

Wraz z końcem sezonu letniego, w ogrodach i na działkach gołym okiem widać, jak natura zaczyna przygotowywać się na nadejście chłodniejszych dni. Kwitną jeszcze późne odmiany kwiatów, jednak drzewa zaczynają gubić liście, trawa zmienia kolor a jesienne odmiany jabłek czekają na zerwanie.

Każda pora roku wymaga od nas innych zabiegów przy pielęgnacji ogrodu. I tak jak wiosną porządkowaliśmy i użyźnialiśmy glebę po zimie, latem ją podlewaliśmy i pielęgnowaliśmy trawniki oraz kwiaty, tak jesienią również czekają na nas konieczne prace, które pozwolą nam odpowiednio zadbać o swój „kawałek zieleni”.

1. Należy wykopać wszystkie pozostałości uschniętych i zwiędniętych roślin, by wykluczyć ewentualne późniejsze problemy z gniciem i chwastami.

2. Wynikiem wykopywania resztek roślin jest spora sterta odpadów zielonych, które można wyrzucić do odpowiedniego kontenera, ale można zrobić coś jeszcze lepszego. Wystarczy w jednym z dalszych zakątków ogrodu założyć kompostownik i tam składować odpady pochodzenia roślinnego. Przez zimę zamienią się one w bogaty w składniki mineralne nawóz, którym na wiosnę będzie można użyźnić ziemię w ogrodzie.

3. Dobrym nawykiem jest także regularne usuwanie liści z trawników, chodników i przydomowych podwórek. Najbardziej tradycyjną metodą jest grabienie. Jednak zdecydowanie wygodniejszym i szybszym sposobem usuwania opadłych liści jest dmuchawa lub odkurzacz (jak choćby Black&Decker GW 3000 dostępny w sklepie redcoon.pl).

4. Jesień to dobry czas na sadzenie roślin cebulowych, takich jak na przykład tulipany lub żonkile. „Zadomowią się” one w ziemi, by po zimie wypuścić piękne liście i kwiaty.

5. Nie zapominajmy o trawniku! Im krótsze dni, im niższe temperatury, tym koszenie trawy powinno odbywać się rzadziej. Dobrze też jest usunąć zaschnięte pędy i mech oraz podsypać trawnik jesienną mieszanką nawozów. Po takich zabiegach wiosną czeka nas zdecydowanie mniej pracy.

6. Szczęśliwi posiadacze pełnych uroku oczek wodnych i stawów powinni przykryć je siatką, by osłonić wodę przed spadającymi liśćmi. Ponadto należy obciąć wyschnięte rośliny znajdujące się najbliżej linii wody.

Po zakończeniu wszystkich prac w ogrodzie należy koniecznie wykonać jeszcze jedną, ostatnią rzecz- skontrolować stan swoich narzędzi ogrodowych. Niektóre mogą okazać się zardzewiałe, nadłamane bądź po prostu zepsute. Jeśli możesz- dokonaj potrzebnych napraw lub po prostu wymień je na nowe, aby wiosną tylko je wyciągnąć i rozpocząć z zapałem nowy sezon prac ogrodowych. Narzędzia ogrodowe można zamówić w sklepie online na stronie http://www.redcoon.pl/c07070000-Narzędzia-ogrodowe#gallery.

Źródło: PressOffice.pl
Fot. PressOffice.pl

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane