Jakie urządzenia grzewcze wybrać do domów pasywnych? 2015-07-31 13:52:49

Współczesne budownictwo, w myśl ekologicznych standardów i coraz bardziej restrykcyjnych przepisów prawa, podąża w kierunku maksymalnego ograniczenia zużycia energii.

Najlepszym tego wyrazem jest liczba domów pasywnych, które w ostatnich latach pojawiają się zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Jaki system grzewczy wybrać, żeby zapewnić domownikom komfort cieplny i spełnić wymogi budynku niskoenergetycznego? Wskazówek udziela Przemysław Adamczyk - Specjalista ds. wentylacji firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o.  

Koncepcja domów pasywnych zakłada, że ich roczne zapotrzebowanie na energię nie może wynosić więcej niż 15 kWh/m². Aby uzyskać taki wynik, muszą one być odpowiednio zlokalizowane względem stron świata, posiadać bardzo dobre właściwości izolacyjne przegród zewnętrznych, a także mieć optymalnie dobrane źródło ciepła. Co ciekawe, w obiektach spełniających kryteria pasywności redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że zazwyczaj nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.

W takich „ekologicznych” domach spotkać można również rozwiązania wykorzystujące energię słoneczną czy wiatrową, a także rozwiązania konstrukcyjne wykorzystujące zyski ciepła. Dobrym sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego jest również stosowanie gruntowych wymienników ciepła w połączeniu z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Niezmiernie ważne jest również efektywne zarządzanie instalacjami w obrębie budynku, w szczególności systemem ogrzewania w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dzisiejsze urządzenia grzewcze i ich systemy regulacji pozwalają już na zdalne i automatyczne dostosowanie tych systemów.

Ogrzewanie w domu pasywnym – co wybrać?
Wybierając urządzenie grzewcze do domu pasywnego, konieczne jest znalezienie rozwiązania, które zapewni mieszkańcom odpowiedni komfort termiczny i stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Co więcej, nie będzie ono potrzebowało dużego dopływu energii z tradycyjnych źródeł, czyli prądu lub gazu. Specjaliści firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o. radzą, aby w takim przypadku pomyśleć
o zintegrowanym systemie, opartym o wysokowydajne pompy ciepła monoblokowe (powietrze-woda lub gruntowe) bądź splitowe. Pompy te doskonale współpracują z systemami solarnymi, które zwiększają zasoby ciepłej wody użytkowej.

„Kolejnymi urządzeniami, które z pełną odpowiedzialnością można polecić do obiektów niskoenergetycznych są kotły kondensacyjne. Szczególnie warte uwagi są produkty z serii CGB-2 marki Wolf, posiadające modulację mocy już od 1,8 kW i cechujące się wysoką sprawnością znormalizowaną (do 110% Hi)”, mówi Przemysław Adamczyk, ekspert firmy Wolf Technika-Grzewcza sp. z o.o. W przypadku montażu kotła kondensacyjnego w domu pasywnym, dobrym rozwiązaniem jest pozyskiwanie c.w.u. dzięki użyciu pomp ciepła specjalnie do tego przeznaczonych. „Pompy marki Rickenbacher są uzupełnieniem naszej oferty. Dzięki nim możliwe jest nawet całkowite zaopatrzenie w ciepłą wodę każdego domu jednorodzinnego, a nawet małych pensjonatów. Dają przy tym możliwość wyłączenia tradycyjnej kotłowni w okresie wiosny, lata czy wczesnej jesieni. Urządzenia te większość energii potrzebnej do podgrzania wody pozyskują z powietrza, co pozwala obniżyć koszty jej przygotowania nawet o 80%” – dodaje ekspert.

Aby uzyskać jeszcze lepszy bilans energetyczny budynku, warto wyposażyć go w wentylację mechaniczną. W takim przypadku nieocenione będą urządzenia z wysokowydajnym odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. „Systemy  wyposażone w wysokiej klasy rekuperator, takie jak centrala CWL-Excellent, z jednej strony pozwalają na oszczędzenie około 2-3 kW ciepła potrzebnego na ogrzanie powietrza wentylacyjnego, z drugiej - umożliwiają znaczne ograniczenie strat ciepła właśnie poprzez wentylację. W efekcie przekłada się to na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a także umożliwia zastosowanie w instalacji źródła ciepła o niższej mocy. Z punktu widzenia domu pasywnego jest to rozwiązanie wręcz idealne”, dodaje Przemysław Adamczyk z firmy Wolf-Technika Grzewcza.

Alternatywne źródła energii zawsze w cenie!
Odpowiednio dobrane urządzenie grzewcze to bezsprzecznie podstawa wydajnej i energooszczędnej instalacji w domu pasywnym. Bardzo często inwestorzy chcą jednak pójść o krok dalej i w znacznie większym stopniu uniezależnić się od tradycyjnych dostawców prądu czy gazu. Realizację takiego planu umożliwia zainstalowanie w domu alternatywnych źródeł energii, np. w postaci kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. „Nowoczesne kolektory słoneczne, takie jak urządzenia TopSon F3-1 czy CFK-1 marki Wolf wyróżniają się wysoką absorpcją energii, doskonałą wydajnością i trwałością, dlatego też z powodzeniem mogą być stosowane w systemach grzewczych domów pasywnych. Ogromną ich zaletą – poza efektywną pracą - jest również doskonała izolacja termiczna, dzięki której udało się zredukować straty ciepła w całej konstrukcji, a także jeszcze bardziej zoptymalizować wykorzystanie energii słonecznej”, tłumaczy ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza. Warto pamiętać, że wybór kolektora słonecznego powinien być uzależniony nie tylko od preferencji użytkownika, ale również od lokalnych warunków klimatycznych.

Dodatkowo możliwość zdalnego sterowania całym systemem grzewczym poprzez urządzenia mobilne optymalizuje i pozwala zaoszczędzić cenną energię. „Moduł iSM7i montowany w naszych urządzeniach wraz z aplikacją SmartSet umożliwia użytkownikowi dostosowywanie systemu do swoich potrzeb i inteligentne zarządzanie. Przekłada się to bezpośrednio na wymierne oszczędności i możliwość natychmiastowej reakcji (również zdalnej) w przypadku jakiejkolwiek awarii” – dodaje Przemysław Adamczyk, ekspert z firmy Wolf.
 
Więcej porad specjalistów, a także informacji na produktów firmy Wolf znaleźć można na stronie: www.wolf-polska.pl
 
Zapraszamy na nasz fanpage: https://www.facebook.com/WolfDomzDobraEnergia

Źródło: Centrum PR

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane