Jakie materiały do budowy domu energooszczędnego 2015-02-26 08:43:51

Nasze nowe domy mają nie tracić ciepła i zużywać jak najmniej energii. Mają być inteligentne, przyjazne dla zdrowia, funkcjonalne i komfortowe. Czy potrafimy budować takie domy? Czy wiemy jakie zastosować rozwiązania, by osiągnąć oczekiwane standardy? Zacznijmy od informacji od producentów.

W Polsce obowiązek umieszczania na etykietach informacji o klasach energetycznych, dotyczy sprzętu AGD, telewizorów i oświetlenia. Na opakowaniach tych produktów znajdziemy precyzyjne informacje o zużyciu energii. W pozostałych przypadkach dane są rozproszone. Znajdziemy je na opakowaniach, etykietach, w katalogach oraz na stronach internetowych producentów.

Materiały izolacyjne

Zgodnie z obowiązującym prawem, informacje na temat cech wyrobów izolacyjnych, takich jak wełna skalna, znajdują się w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU lub DoP) poszczególnych produktów. Można je pobrać ze stron producentów, np. http://www.rockwool.pl/do-pobrania/aprobaty-certyfikaty. W DoP podawane są m.in. takie wskaźniki, jak: opór cieplny wyrobu izolacyjnego, jego klasa reakcji na ogień, zachowanie wobec wody i wilgoci, stabilność wymiarów w określonych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, wskaźnik pochłaniania dźwięku, naprężenie ściskające lub wytrzymałość na ściskanie, a także odporność przepływu powietrza.

Okna

Wybierając okna powinniśmy przede wszystkim sprawdzać te parametry techniczne, które wpływają na ich izolacyjność termiczną. Są to: współczynnik izolacyjności cieplnej okna Uw, który mówi o ilości strat ciepła, współczynnik przepuszczalności energii g, który mówi o zdolności do pozyskiwania darmowej energii cieplnej ze słońca, oraz wydajność wentylacji. Ważna jest także informacja o współczynniku tłumienności dźwięków Rw. „Na opakowaniach okien Velux znajdują się informacje nt. symbolu okna, jego rozmiaru, a także linii produktowej, np. Standard, Standard Plus lub Premium. Jednak użytkownicy przy zakupie okien kierują się przede wszystkim informacjami technicznymi zawartymi w broszurach i katalogach, a także na stronach internetowych” – mówi Agnieszka Kamińska z firmy Velux, ekspert kampanii „Energooszczędność w moim domu”.

Na stronach znaleźć można zazwyczaj więcej informacji, np. o certyfikatach poświadczających, że dany produkt spełnia wymagania stawiane budynkom energooszczędnym czy pasywnym. Na przykład charakteryzujące się najlepszymi na rynku parametrami izolacyjności okno pasywne Velux (Uw=0,51 W/m2K) posiada certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Z informacji na stronie producenta wynika, że jest to pierwsze i  jedyne okno z certyfikatem domu pasywnego dla budynków z regionów o klimacie zimnym.

Oświetlenie

Najszybciej i najłatwiej potrzebne dane znajdziemy na produktach, które posiadają etykiety energetyczne. Wybierając energooszczędne źródła światła LED, poza informacją o zużyciu energii, powinniśmy też sprawdzić inne właściwości produktu, m.in. podawaną w lumenach wartość strumienia światła. To ona decyduje o tym jak mocno będzie świecić dana lampa. Kolejna istotna informacja to temperatura barwowa światła podawana w Kelwinach. Zakres 2700-3000 K opowiada barwie ciepłobiałej, najlepszej do odpoczynku, a zakres 5000-6500 K - zimno-białej, odpowiedniej do pracy. Ważna jest też trwałość źródła światła. Producenci deklarują poziom zużycia lampy LED nawet do 50 tys. godzin.

„Obowiązkowe etykiety energetyczne na produktach budowlanych, takich jak: okna, drzwi, materiały izolacyjne, czy inteligentna automatyka domowa ułatwiłyby decyzje zakupowe i porównywanie energooszczędnych produktów między sobą” – mówi Paulina Gadomska – Dzięcioł z Effective PR, organizator kampanii Energooszczędność w moim domu. „To ustawodawca może rozszerzyć listę produktów, których obowiązują etykiety energetyczne. Dyskusja na ten temat trwa”.

Źródło: www.reflectionnews.pl

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane