Jak zdrowo i smacznie spędzić Święta? 2013-12-20 09:19:42

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas intensywnego spożywania ulubionych potraw i długiego biesiadowania z rodziną przy stole. To uczta, na którą przygotowujemy się długi czas, ale która często u wielu osób kończy się przejedzeniem i niestrawnością. Wszyscy lubimy dobrze sobie zjeść na Święta. Warto jednak pamiętać o pewnych zaleceniach dietetyka i instruktora fitness, aby czas ten był relaksujący i dobrze wspominany również po Świętach.

Jak podkreśla Agnieszka Sienkiewicz, ekspertka ds. żywienia Organic Farma Zdrowia, dobrze przygotowana wigilijna wieczerza jest doskonałym modelem zdrowego sposobu żywienia na cały rok. Zawiera proste potrawy w naturalnej postaci, pokazuje proporcje jakie powinny być zachowane w codziennym jedzeniu. Nie chodzi o ilość, ale o jakość spożywanych wtedy potraw. 

Wigilijna wieczerza - model prawidłowej diety
Dla zrównoważenia wartości odżywczych warto wprowadzić na wigilijny stół, a później do codziennej diety, różnorodne składniki. Na świątecznym stole, tak samo jak w stałej diecie, nie może zabraknąć ryb. To zazwyczaj główne danie serwowane na uroczystej kolacji. W kolejnych dniach Świąt na naszych stołach może zagościć już mięso. Pamiętajmy jednak, że Święta to czas szczególny, dlatego warto świadomie wtedy sięgnąć po ekologiczne mięso wolne od sterydów. Można zaserwować ekologiczną wołowinę lub drób np. kurczaka lub indyka.

Tego nie może zabraknąć na Twoim stole
Wiele osób w Polsce nie wyobraża sobie Świąt bez pierogów. To dobrze, ponieważ jak podaje Agnieszka Sienkiewicz, może to być okazja do wypróbowania różnych rodzajów farszu i jednocześnie wzbogacenia naszej diety w soczewicę, kapustę kiszoną, grzyby czy kaszę jaglaną.

W wielu domach na stole wigilijnym pojawia się również barszcz czerwony. To dobry krok w stronę zdrowych Świąt, ponieważ buraki to tradycyjne polskie warzywa, źródło beta karotenu, betainy i innych przeciwutleniaczy, a zakwas na barszcz to źródło ważnych dla układu pokarmowego enzymów.

Wokół głównych dań, ale nadal zdrowo
Do przyrządzania wigilijnych potraw tradycyjnie używany jest olej lniany. To jedno z najbogatszych źródeł niezbędnych dla organizmu kwasów tłuszczowych omega – 3. Mają one fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, ponieważ stanowią budulec każdej jego komórki, tkanki mózgowej oraz hormonów. Do świątecznego menu, a później do całorocznej diety, warto wprowadzić fasole np. do sałatki jako doskonałe źródło białka.

Dodatki, o których warto pamiętać
Nasiona, pestki np. mak, pestki dyni i słonecznika jako np. składniki kutii to cenne źródło tłuszczu – bogate w wapń, żelazo i magnez. Świetnym składnikiem są również orzechy, które można dodawać np. do ciast. Posiadają własności odmładzające, regenerujące i przywracające siły witalne, jeśli są spożywane w odpowiednich ilościach, w stanie naturalnym (bez prażenia, pieczenia czy solenia), dokładnie przeżute, aby wzmóc ich przyswajalność. Obfitują w składniki odżywcze, są bogate w wapń i inne składniki (zwłaszcza cenne kwasy tłuszczowe). Większość orzechów zawiera duże ilości witaminy A i E oraz witaminy z grupy B. Są jednym z najlepszych źródeł lecytyny, która przeciwdziała miażdżycy i jest ważnym składnikiem błon komórkowych. Wszystkie orzechy są antycholesterolowe, przeciwcukrzycowe, opóźniają starzenie się i generalnie chronią organizm przed chorobami.

Na dobre trawienie
Kompot z suszu - doskonale poprawia trawienie, jest symbolem prostego deseru z owoców i przeciwieństwem szkodliwych kolorowanych napojów gazowanych. Na dobre trawienie warto wprowadzić również suszone figi oraz śliwki, a także przyprawy do potraw takie jak np. kminek i majeranek.

Jaka Wigilia – taki cały rok
Przygotowywanie potraw świątecznych to okazja do wspólnego rodzinnego gotowania. To wartość dodana, ponieważ to jak jemy, w jakich okolicznościach ma ogromne znaczenie dla trawienia pożywienia, a także przyswajania z niego składników odżywczych. Posiłek zjedzony w dobrej atmosferze, z doskonałych jakościowo składników (nie obciążonych nienaturalnymi dodatkami), dzielenie się odczuciami smakowymi – to idealny przepis na dobre samopoczucie i zadowolenie po jedzeniu.

Pamiętajmy, że zdrowo może oznaczać również smacznie, a głęboki smak poczujemy najbardziej wybierając produkty ekologiczne wprost od natury, które posiadają więcej wartości odżywczych w stosunku do swoich odpowiedników konwencjonalnych. Wprowadzając taką żywność na wigilijny stół możemy zacząć prawidłowe odżywianie przez cały rok.

Dobre wspomnienia po Świętach
Dobre jedzenie to dla wielu warunek udanych Świąt. Jednak chęć spróbowania wszystkiego może skończyć się przejedzeniem, ale jak sobie odmówić w Święta? Jak radzi Ewa Dahan, instruktorka fitness z Holmes Place, Święta możemy spędzić zdrowo i spokojnie, ale też wyjątkowo energetycznie maksymalizując ruch przy każdej czynności. Jeśli będziemy pamiętać o spacerze w dobrym towarzystwie przejedzenie nam nie grozi. A idealnym ćwiczeniem na trawienie są skręty tułowia. Dzięki nim narządy wewnętrzne (przede wszystkim trawienne) są lekko masowane, co pobudza ich działanie. Należy pamiętać, aby przy wdechu prostować i wyciągać ciało do góry, a na wydechu maksymalnie skręcać tułów wraz z głową.

Źródło: Organic Farma Zdrowia
Fot. Fotolia

 

 

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane