Jak łączyć produkty spożywcze? 2013-09-24 09:53:14

Wielu z nas nie wyobraża sobie spotkania przy rodzinnym stole bez drożdżowego ciasta i herbaty z cytryną. W dalszym ciągu faworytem wśród kanapkowych duetów jest w Polsce ser z pomidorem. Warto zadać sobie pytanie, czy wszystkie produkty spożywcze można ze sobą łączyć i czy znamy konsekwencje spożywania takich smacznych zestawień?

Reguły właściwego łączenia ze sobą grup produktów spożywczych bezwzględnie powinni stosować zarówno ludzie chorzy, jak i zdrowi, niezależnie od wieku. Czym uzasadnia się tę konieczność? Soki trawienne człowieka, to precyzyjnie stworzone przez naturę substancje wspomagające trawienie. Dla każdego typu potraw produkujemy odpowiednie kombinacje enzymów trawiennych, a każdy z nich posiada inne właściwości. I tak węglowodany wymagają soków zawierających enzymy trawiące węglowodany, a białko enzymów rozkładających białko. Na tej podstawie amerykański lekarz dr Herbert Shelton, twórca pierwszej tzw. diety rozdzielnej, opracował odpowiednie reguły łączenia produktów żywieniowych. Ich skuteczność potwierdzona została również przez innych naukowców. Dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.

Od czego zacząć?
W codziennym jadłospisie powinny znajdować się produkty w odpowiednich ilościach i proporcjach ze wszystkich grup pokarmowych występujących w piramidzie żywieniowej: zboża, warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał i tłuszcze. Jednak aby w pełni cieszyć się bogactwem składników pokarmowych w nich zawartych trzeba wiedzieć jakie produkty można ze sobą łączyć, jakich kombinacji lepiej długoterminowo unikać.

Śniadanie mistrzów?
Pomidor oraz biały ser stanowią często smaczny, śniadaniowy duet. Niewielu z nas wie, że liczne kwasy zawarte w pomidorze (cytrynowy, jabłkowy, chlorogenowy i kumarynowy), które decydują o charakterystycznym smaku pomidora, łączą się z wapniem, który występuje w serze. Powstają nierozpuszczalne kryształki, które odkładając się w stawach, mogą wywoływać w przyszłości silne bóle. Ta jednostka chorobowa zwana jest podagrą lub inaczej dną moczanową. Poza tym, do takiej porannej kanapki wielu z nas, szczególnie zimą, chętnie sięgnie po herbatę z cytryną. To klasyczny rozgrzewający duet, Cytryna jest bogatym źródłem witaminy C, która łączy się z nieprzyswajalnym dla ludzkiego organizmu glinem (aluminium) obecnym w herbacie. W wyniku tego połączenia nieprzyswajalny glin zmienia się w łatwo wchłaniany cytrynian glinu, który przy długim stosowaniu może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zamiast cytryny lepiej dodać miód lub aromatyczne przyprawy, które również mają silne właściwości rozgrzewające.

Ryby wpływają na zdrowie, albo i nie
Ryby są źródłem wielu wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Dietetycy zalecają, by jeść ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu. O czym jednak należy pamiętać, by nasz rybny posiłek był pełnowartościowy? Przede wszystkim należy pamiętać, aby nigdy nie łączyć ryby z olejem słonecznikowym. Smakosze sardynek w oleju narażeni są na szybsze starzenie. Dlaczego? Wiąże się to z zaburzaniem stosunku kwasów omega-3 zawartych w rybach do omega-6 kwasów obecnych w oleju słonecznikowym. Nieprawidłowy stosunek tych kwasów w naszej diecie jest jednym z ważniejszych czynników przyspieszających starzenie się organizmu. Podobnie nie należy łączyć ryby z tzw. warzywami krzyżowymi np. kalafiorem czy brokułem. Ryby morskie są cennym źródłem jodu, który wchłaniany jest przez substancje zawarte w roślinach krzyżowych (sulfiny).

Magia smacznych, rodzinnych spotkań
Ostatnim, popularnym „niebezpiecznym związkiem”, którym raczymy się w trakcie rodzinnych spotkań jest herbata spożywana np. do babcinego ciasta drożdżowego. Okazuje się jednak, że herbata, która ogranicza wchłanianie białek, wapnia, żelaza czy cynku, niszczy również witaminę B1, która w dużej ilości występuje m.in. w cieście drożdżowym. B1 odpowiedzialna jest za sprawne działanie naszego układu pokarmowego, warto więc wiedzieć, w jaki sposób nie ograniczać jej wchłaniania.

Nadal królujące na polskich stołach duety: kanapki z serem i pomidorem albo herbata z cytryną, potwierdzają konieczność edukowania o często nieoczywistych zasadach zdrowego odżywiania. Okazuje się, że wybieranie zdrowych produktów spożywczych i regularne posiłki to nie wszystko! Ważne jest również, by wiedzieć jak je komponować, aby przygotowywane potrawy zachowały jak największą wartość odżywczą. Między innymi o tym będą mogli dowiedzieć się uczestnicy ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” marki WINIARY, którego IV edycja ruszyła 23 września.

Misją projektu jest nauka młodzieży gimnazjalnej zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach programu nauczyciele, którzy zgłoszą się do programu, otrzymają bezpłatnie zestaw atrakcyjnych materiałów dydaktycznych na temat zdrowego żywienia. Następnie, wraz ze swoim uczniami mogą wziąć udział w konkursie i wygrać 30 tablic multimedialnych oraz 30 laptopów.

W poprzednią edycję zaangażowało się ponad 2 800 szkół gimnazjalnych, czyli łącznie ponad 38% polskich gimnazjów! W IV edycji organizatorzy planują jeszcze pobić ten wynik! Aktualna edycja programu uzyskała patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Szczegółowe informacje o programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo” można znaleźć na stronie internetowej www.zyjsmacznieizdrowo.pl lub profilu www.facebook.com/zyjsmacznieizdrowo.

Źródło: Winiary
Fot. Fotolia

 

 

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane