Energooszczędność – przyszłość budownictwa 2014-06-20 11:29:34

Budownictwo energooszczędne nie jest nowym zagadnieniem w Polsce. Pierwsze tego typu domy powstały już w latach 90- tych. Jednak na budownictwie z tego okresu ciążą złe opinie. Przede wszystkim dlatego, że do budowy domów „energooszczędnych” wykorzystywano tych samych materiałów, co przy domach budowanych tradycyjnie.

W konsekwencji doszło do tego, że wiele domów trzeba było rozbierać - wadliwie wykonane stanowiły zagrożenie dla mieszkańców. To było przyczyną powstania złej opinii o domach szkieletowych i twierdzenia, że nie nadają się one do polskiego klimatu.

W Polsce rynek budownictwa energooszczędnego dopiero raczkuje. Wynika to między innymi z przyzwyczajeń do standardowego budownictwa. Coraz więcej jest jednak przejawów chęci budowania zgodnie z nurtami ekologicznymi i energooszczędnymi. - Inwestycja w takie budynki z pewnością zwróci się z nawiązką, nie wspominając już o tym, że mieszkanie w takich budynkach bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców – mówi Roman Jakubowski Dyrektor Oddziału Unihouse firmy Unibep.

 

Stereotyp „kartonowego domu” istnieje w świadomości wielu Polaków do dzisiaj, dlatego duże firmy budowlane, takie jak Unibep czy Danwood postawiły na rynki zagraniczne. To tam robią prawdziwą furorę.

W dobie wysokich kosztów ogrzewania zdecydowanie najważniejszym jest energooszczędność.Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej jesteśmy zobligowani do zmniejszenia wydzielania CO2 do atmosfery oraz zwiększenia produkcji zielonej energii.

Od końca 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki mają być obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Zobowiązuje do tego państwa członkowskie Unii Europejskiej dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.  Ma ona ułatwić powstawanie budynków tańszych w eksploatacji.

Galeria zdjęć

Efektywność energetyczna jest centralnym elementem unijnej strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju. Ogromny niewykorzystany jeszcze w pełni potencjał w zakresie oszczędności niesie za sobą właśnie budownictwo energooszczędne – mówi Roman Jakubowski Dyrektor Oddziału Unihouse. –Odpowiednie krajowe instrumenty prawne powinny stwarzać warunki do skutecznego wykorzystania tego potencjału, zarówno poprzez promocję jak i wsparcie, w tym finansowe, tego typu budownictwa. Wzrost zainteresowania budownictwem ekologicznym i energooszczędnym w Polsce powinien w przyszłości być coraz wyraźniejszy, między innymi dzięki środkom unijnym.

Budowę domu energooszczędnego warto zrealizować z doświadczoną firmą budowlaną, która doradzi najkorzystniejsze rozwiązania, wykona kalkulacje energooszczędności oraz sporządzi stosowną adaptację projektu gotowego lub projekt indywidualny, zakładający wysoką energooszczędność budynku. Odpowiedni projekt, poprzedzony analizą i zoptymalizowany pod kątem ograniczenia strat ciepła w fazie użytkowania budynku z kolei gwarantuje energooszczędną inwestycję przy nakładach finansowych porównywalnych do budowy domu zaprojektowanego i realizowanego w sposób konwencjonalny.

W ostatnim czasie w Polsce buduje się coraz więcej domów energooszczędnych. Dodatkowo, żeby zachęcić do tego typu inwestycji są one dofinansowywane.

Firma Danwood należąca do Wschodniego Klastra Budowlanego buduje domy prefabrykowane od 1995 roku. Są to domy z gotowych elementów, tak jak się to robi np. w Niemczech czy Skandynawii. - Pierwszy dom w Niemczech zbudowaliśmy w 1996 roku – mówi Jarosław Borowski, pełnomocnik Zarządu ds. Zarządzania Jakością z firmy Budimex Danwood. Konsekwencja w działaniu, wysoka jakość wykonania, sprawne ekipy montażowe i wykończeniowe oraz korzystne ceny sprawiły, że firma podbiła rynek Niemiec. Dziś Danwood, to największy polski producent domów energooszczędnych i jednocześnie największy dostawca domów wykonanych pod klucz dla klientów niemieckich.

Wykorzystując pompy ciepła, ogrzewanie domu o powierzchni 150 m2 kosztuje rocznie mniej niż ogrzanie mieszkania w bloku o powierzchni około 50 m2! Jest to możliwe dzięki zastosowanym przy budowie domu materiałom. Wszystkie domy niezależnie od wybranej techniki grzewczej standardowo zużywają niezwykle mało energii, dzięki czemu są w pełni przyjazne dla środowiska i tanie w użytkowaniu. Aby uzyskać jak najniższe współczynniki przenikania ciepła, grubość ściany domów wypełnia się wełną mineralną o doskonałych właściwościach izolacyjnych. –Ścianę od zewnątrz dodatkowo docieplamy styropianem – mówi Jarosław Borowski. Ponadto przegrody zewnętrzne są "owinięte" folią paroizolacyjną. Tak wykonana ściana nie nagrzewa się, lecz stanowi doskonałą barierę dla zimnego zewnętrznego powietrza. Dzięki temu zimą ciepło pozostaje w środku, latem w domu jest chłodno, a straty ciepła są minimalne, co skutkuje niższym zużyciem energii i przekładające się na to niższe rachunki.

Danwood z pewnością jest w stanie podołać zapotrzebowaniu polskiego rynku budownictwa energooszczędnego. Firma rozbudowuje fabrykę domów oraz jednocześnie udoskonala ofertę o jeszcze bardziej energooszczędne ściany zewnętrzne i wprowadza do standardu instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, co w efekcie końcowym daje niższe koszty użytkowania domu.

Firma Unibep, także należąca do Wschodniego Klastra Budowlanego poprzez swój Oddział produkcyjny – Unihouse, dostarcza na międzynarodowe rynki, budynki wielorodzinne w technologii modułowej. Technologia ta jest udoskonalana od roku 2009 i jakościowo oraz funkcjonalnie nie odstępuje od światowego poziomu. –Naszym głównym rynkiem zbytu jest Skandynawia, gdzie wymagania wobec budynków, normy i standardy są jednymi z najwyższych w Europie – mówi Roman Jakubowski. –Produkty Unihouse dostosowane są do standardów i potrzeb bardzo wymagających klientów.

Sama technologia jest bardzo ekologiczna, poczynając od możliwości wykorzystania kolektorów słonecznych, przez pompy ciepła, na wentylacji mechanicznej kończąc. W mieszkaniach wybudowanych w tej technologii, dzięki wykorzystanym materiałom takim jak gips, drewno, czy wełna mineralna panuje bardzo przyjazny mikroklimat. Budownictwo modułowe oferuje również doskonałą izolację cieplną ścian i dachów, pomaga to w znacznym stopniu ograniczyć energię potrzebną do ogrzania budynku.
 

Źródło: www.budowlanyklaster.pl
Opracowanie: Elżbieta Suchowierska

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane