Ekologia z designem w zgranym duecie 2013-06-12 19:55:19

Zaprojektowana przez pracownię 2012Architecten Willa Welpeloo, zbudowana w głównej mierze z odpadów rozbiórkowych i fabrycznych, zaskakuje niezwykłym pomysłem i nowoczesnym designem. Znajdujący się w Roombeek na przedmieściach holenderskiego miasta Enschede ekologiczny budynek to unikatowy przykład wykorzystania możliwości recyklingu i nowoczesnego stylu architektonicznego.

Aktywna ochrona przyrody staje się popularna w coraz szerszych kręgach, a eko to już nie tylko moda, ale spójny styl życia. Również twórcy Willi Welpeloo z recyklingu i odnawialnych surowców utworzyli swój znak firmowy. Architekci z zespołu 2012Architecten już od lat znani są z ekstrawaganckich projektów z wykorzystaniem nieprzetworzonych materiałów wtórnych.

Jednak ich dotychczasowe prace stanowiły tymczasowe instalacje. Willa Welpeloo jest ich pierwszą trwałą konstrukcją zbudowaną w 70% z materiałów pochodzących z recyklingu, tam gdzie tylko to możliwe w ich oryginalnej postaci, bez rozdrabniania i formowania na nowo.

W Roombeek – okolicy odbudowanej po eksplozji w fabryce fajerwerków – kubiczne kształty Willi Welpeloo nie pozostają niezauważone. Dwukondygnacyjny budynek wyróżnia się na tle sąsiednich, tradycyjnych domów i sprawia wrażenie, jakby był złożony z kilku sześcianów o różnej wielkości. Charakterystyczną cechą willi są proste linie i ograniczone zróżnicowanie materiałów. Zamknięte części elewacji są pokryte kurtynową konstrukcją z pionowych desek i stalowych, poziomych listew. Okna zostały wycięte w elewacji albo ukryte za drewnianą kurtyną, tak jak w przypadku okien łazienkowych. Serce domu stanowi obszerny pokój dzienny, który wyróżnia się spośród pozostałych niestandardową wysokością. Połączony jest on z otwartą kuchnią oraz bardziej prywatną częścią mieszkania, czyli pomieszczeniami znajdującymi się na minimalnym podwyższeniu. Niezabudowana przestrzeń willi sprawia, że widok z domu rozciąga się na wszystkie strony świata, a przez niektóre pomieszczenia zobaczyć można drugą stronę posesji.

Tworząc Willę Welpeloo projektanci z 2012Architecten zadbali o to, aby wszelkie możliwe materiały wykorzystane do budowy domu stanowiły surowce wtórne. Belki, tworzące element konstrukcyjny willi, pochodzą z maszyny do produkcji tekstyliów z pobliskiej fabryki. Elewacja budynku powstała z kolei z drewna ze szpul kablowych, a wiele okien wykonano z odpadów szkła. Do izolacji ścian zewnętrznych użyto natomiast ścinków polistyrenu pozyskanych od producenta przyczep kempingowych. Odpady produkcyjne wykorzystano także do elementów wykończeniowych willi. Ściany i szafki kuchenne, sprawiające wrażenie śnieżnobiałych, wykonano z nieaktualnych plakatów reklamowych, których kolory odsłaniają się po otwarciu drzwiczek i szuflad. Oświetlenie halogenowe to światła zawieszone na szkieletach zepsutych parasoli, a wygodna winda przerobiona została z dźwigu, który służył do budowy domu. Na uwagę zasługują także ciemne, syntetyczne powierzchnie wnętrza łazienki, pochodzące z odzysku kubków na kawę, które doskonale kontrastują ze śnieżną bielą armatury łazienkowej firmy Duravit.

Willa Welpeloo jest doskonałym dowodem na to, że z odzyskanych surowców, nie tylko można zbudować trwałą konstrukcję użytkową, ale też obiekt, który zachwyca inwencją i oryginalnym wyglądem.

Źródło: Duravit
Fot. Duravit

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane