Eko sposoby na oszczędzanie energii w domu 2014-09-11 13:39:44

Dbanie o środowisko okazuje się niezwykle opłacalne nie tylko dla natury, ale także dla naszych portfeli. Dzięki życiu w stylu eko możemy znaleźć oszczędności tam, gdzie nie widać ich na pierwszy rzut oka – w naszym domu. Wystarczą drobne codzienne zachowania, by efekt był widoczny.

Podstawowym i jednocześnie nie wymagającym praktycznie żadnego wysiłku sposobem na oszczędzanie energii w domu jest gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Wyłączając je nie marnujemy cennej energii, dbamy o środowisko oraz oszczędzamy nasz domowy budżet. Innym, prostym sposobem jest także zakup energooszczędnych żarówek – które zużywają mniej energii niż tradycyjne, dzięki czemu kolejny raz zyskujemy oszczędności.

Warto pamiętać, że różne sprzęty, których używamy na co dzień w naszych domach mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na eko-oznakowania, znajdujące się na sprzęcie RTV i AGD – wybierajmy te sprzęty, które są energooszczędne. Nawet tak drobne sprawy jak szczelne drzwiczki od piekarnika czy odpowiednia średnica garnków (równa średnicy palnika bądź od niej większa) mają znaczenie dla domowego budżetu. Na oszczędzenie energii wpływa również regularne odmrażanie lodówki  oraz zwracanie uwagi na to, by nie wkładać do niej ciepłych potraw.  Pamiętajmy również o tym by starać się jeść ciepłe posiłki zaraz po ich przyrządzeniu, wspólnie z innymi domownikami – unikniemy w ten sposób podgrzewania jedzenia, kolejny raz oszczędzając przy tym energię.

Dbać o środowisko możemy wykonując również inne codzienne czynności domowe. Starajmy się robić pranie przy pełnym załadowaniu pralki – dzięki temu wykorzystamy maksymalnie cały prąd oraz wodę, które zużywają się podczas jednego prania. Jeżeli nasza pralka ma funkcję „programu oszczędnościowego” – korzystajmy z niej, a przy ubraniach, które są jedynie lekko zabrudzone możemy pominąć etap prania wstępnego. Oszczędzić możemy również podczas odkurzania – wystarczy tylko regularnie wymieniać worki w odkurzaczu, ponieważ wówczas nie będzie on potrzebował większej mocy, by wciągnąć śmieci oraz kurz.

Kolejnym bardzo łatwym sposobem na to, by znaleźć oszczędności w domu jest odłączanie urządzeń elektrycznych, z których nie korzystamy. Gdy zostawiamy je w stanie „uśpienia” nadal pobierają energię, a co za tym idzie zwiększają nasze rachunki za prąd. Warto także zastanowić się nad tym, by wymienić komputer stacjonarny na laptopa, ponieważ taki komputer pochłania mniej energii elektrycznej niż tradyjny.

Znaczenie dla poziomu zużycia energii w domu ma również szczelność okien. Dzięki uszczelnionym oknom możemy podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie na ścianie za grzejnikiem folii aluminiowej – ograniczymy w ten sposób ilość ciepła zużywanego na ogrzewanie ściany za kaloryferem. Warto także pamiętać, by niczym nie zastawiać grzejników oraz przykręcać ich zawory, gdy otwieramy okno.

By być eko wcale nie trzeba radykalnie zmieniać swojego życia – wystarczy drobna zmiana na lepsze. Wprowadzenie tych niewielkich gestów w życie pomoże znaleźć oszczędności w domowym budżecie i równocześnie przyniesie korzyści naszemu środowisku.

Źródło: Ekoszyk
Fot. Fotolia

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane