Dom pasywny 2014-09-16 11:29:34

Nowym trendem w budownictwie jest rozwój energetyki przyjaznej środowisku. Domy pasywne wpływają na komfort życia, podnosząc znacznie jego jakość.

Historia budownictwa pasywnego

Za twórcę budownictwa pasywnego uważa się dr Wolfganfa Feista, późniejszego założyciela Instytutu Domu Pasywnego w Niemczech oraz prof. Bo Adamsona z Uniwersytetu w Lund. Główną ideą przyświecającą ich pracy było zaprojektowanie domu, w którym nie będzie potrzeby zainstalowania tradycyjnego systemu grzewczego. Miało to być możliwe dzięki znacznemu ograniczeniu strat ciepła. Pierwszym budynkiem pasywnym był zespół mieszkalny w zabudowie szeregowej. Co ciekawe Unia Europejska poparła ideę domów pasywnych w ramach projektu Cepheus realizowanego w latach 1998-2001. Projekt przewidywał wybudowanie 258 mieszkań we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Austrii oraz Szwecji. Pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce powstał w Smolcu koło Wrocławia.

Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne jak sama nazwa wskazuje zakłada wykorzystanie pasywnych źródeł ciepła takich jak promieniowanie słoneczne czy energii urządzeń elektrycznych i ludzi. Warto zaznaczyć, że domy pasywne mają niskie (15kWh/m2 rok) zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wnętrza. Jest to możliwe dzięki ekstremalnemu ograniczeniu strat ciepła związanego z przenikaniem przez ściany. Kluczowym elementem budownictwa pasywnego jest zastosowanie wentylacji mechanicznej i nawiewno-wywiewnej. Jak się okazało wentylacja mechaniczna potrafi skutecznie zastąpić tradycyjne grzejniki. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów życia w cyklu mieszkania jest zainstalowanie urządzenia kompaktowego z pompą ciepła.

Rezygnacja z tradycyjnych instalacji grzewczych pozwala na duże oszczędności. W perspektywie czasu większy koszt budowy domu pasywnego, niż w przypadku tradycyjnego budynku zwraca się z nawiązką. Warto zaznaczyć, że w przypadku wzięcia kredytu hipotecznego na budowę domu pasywnego można starać się o dotację. Przyznawana ona jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tym, że dotacja musi zostać przeznaczona na spłatę kredytu hipotecznego, jest to suma rzędu od 30 do 50 tysięcy złotych.

Koncepcja optymalnego środowiska zakłada poszanowanie słusznych zasad ekologicznych. Należy pamiętać, że każda ingerencja człowieka w to co naturalne może się obrócić przeciwko ludzkości. Inwestycja w budownictwo pasywne wydaję się być dobrą lokatą. Rynek pasywny proponuje niszowe produkty w postaci energooszczędnych domów, takie oferty można znaleźć na stronie

http://domy.procyon.com.pl/domy-energooszczedne

 

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane