Dobry montaż to podstawa 2015-01-26 10:55:25

Wybierając okno, bramę lub drzwi do swojego domu staramy się dobrać jak najlepsze, odpowiadające naszym wymaganiom produkty. Zwracamy uwagę na ich parametry techniczne i estetykę. Warto jednak pamiętać, że właściwości samego wyrobu nie gwarantują tego, że zapewni on komfortową eksploatację i skuteczną ochronę termiczną. Na równi z jego jakością, decyduje o tym dobry montaż.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele dobrych wyrobów stolarki budowlanej. Producenci wykorzystują zaawansowane rozwiązania, które pozwalają np. na produkcję okien o coraz lepszych właściwościach termicznych, określanych współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Nawet najlepszy, najdroższy produkt nie osiągnie jednak swoich parametrów, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowany. Aby w pełni cieszyć się jego funkcjonalnością i estetyką, trzeba zadbać także o końcowy etap inwestycji – czyli odpowiednią instalację wybranego przez nas rozwiązania.

Oszczędności...ale tylko pozorne
Na dobrym montażu okna, drzwi, bramy czy elementu fasady nie warto oszczędzać. Wybierając niesprawdzoną, ale najtańszą ekipę montażową, bądź też wykorzystując niezalecane przez producenta danego wyrobu materiały zyskamy tylko pozornie. Dla przykładu, źle zamontowane drzwi wejściowe lub okno mogą generować starty ciepła, w efekcie których poniesiemy wyższe od planowanych wydatki na ogrzewanie budynku, co będzie szczególnie odczuwalne w okresie zimowym.

Galeria zdjęć

Warto również pamiętać, że instalację danego wyrobu budowlanego wykonuje się raz, natomiast jeśli zostanie on niewłaściwie przeprowadzony, to z negatywnymi efektami takiej sytuacji będziemy mieć do czynienia praktycznie przez cały okres eksploatacji produktu. W przypadku nowoczesnych okien, drzwi czy bram wynosi on kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jak wskazuje Tomasz Wierzbicki, doświadczony monter stolarki budowlanej z warszawskiej firmy FESTON, niezadowolenie inwestorów z produktu często jest spowodowane jego rzekomo niską jakością, tymczasem problem leży w niskiej jakości samego montażu. – Dostępne obecnie na rynku wyroby stolarki budowlanej to produkty nowoczesne, o bardzo dobrych parametrach termicznych. Dlatego ich montaż należy przeprowadzać przy użyciu odpowiednich technik. Instalację najlepiej powierzyć fachowej, rekomendowanej przez producenta ekipie montażowej. Taka ekipa będzie posiadać niezbędne doświadczenie i wymaganą wiedzę techniczną – tłumaczy ekspert.
 

Dobry montaż – szereg korzyści
Ze statystyk producentów stolarki budowlanej wynika, że nawet 60% zgłoszeń reklamacyjnych dotyczących wyrobów związanych jest z wadami montażowymi. Te dane pokazują, że w kwestii dobrego montażu wiele jest jeszcze do zrobienia – zarówno po stronie firm, jak i samych konsumentów. Jako inwestorzy, ostateczni odbiorcy rozwiązań takich, jak okna, drzwi, bramy czy elementy fasady budynku, a także innych wyrobów budowlanych, powinniśmy pamiętać, że na równi z parametrami danego rozwiązania liczy się jego prawidłowa instalacja. Działaniem służącym wzmocnieniu świadomości inwestorów w tym zakresie jest kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ", organizowana przez Związek POiD, zrzeszający producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej w Polsce. Partnerami kampanii są uznane na rynku firmy i marki: AIB, FAKRO, Hörmann, POL-SKONE, Porta KMI Poland, Pozbud, Proline, Soudal, Tytan Professional i Yawal. – Dobry montaż niesie ze sobą szereg korzyści dla użytkownika danego wyrobu. To oszczędność energii cieplnej, komfort i bezpieczeństwo eksploatacji, zachowanie parametrów produktu. Korzyści te są niewspółmiernie wyższe w stosunku do kosztów prawidłowej instalacji, które stanowią ok. 1% kosztów całej inwestycji – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych w Związku POiD.

Dobry montaż, czyli jaki?
Jaki musi być dobry montaż? Przede wszystkim fachowy, czyli wykonany najlepiej przez profesjonalną, certyfikowaną ekipę. Trzeba też pamiętać, że każdy produkt ma swoją specyfikę i może wymagać zastosowania konkretnych rozwiązań, dlatego każdorazowo należy stosować się do zaleceń producenta i używać rekomendowanych przez niego materiałów. Właściwy montaż jest dopasowany do warunków danej inwestycji i przeprowadzony w odpowiednich warunkach pogodowych. Wreszcie, powinien zapewniać nie tylko osiągnięcie deklarowanych przez producenta parametrów technicznych, lecz także estetykę konstrukcji.

Dobry produkt wymaga odpowiedniego montażu, a inwestycja w wyroby stolarki budowlanej powinna być traktowana kompleksowo. Już na etapie zakupu i wyboru konkretnego okna, bramy czy drzwi warto zapytać sprzedawcę, nie tylko o parametry techniczne, lecz także o kwestię instalacji. Zadbanie o ten ważny aspekt pozwoli nam uniknąć niechcianych problemów – np. wypaczonego po kilku latach eksploatacji okna, uszkodzonej bramy garażowej czy niewidocznych, ale odczuwalnych w wydatkach na ogrzewanie domu mostków termicznych, powodujących straty energii cieplnej i sprzyjających rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców grzybów pleśniowych.

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane