Dlaczego warto zainwestować w dom energooszczędny? 2016-01-26 13:14:05

W standardowych domach, których w Polsce jest zdecydowanie najwięcej zapotrzebowanie na ciepło wynosi 160 kWh/(m2·rok). W innowacyjnych domach energooszczędnych takie zapotrzebowanie wynosi do 70 kWh/(m2·rok).

O czym mówią te współczynniki? O tym ile energii potrzebne jest w ciągu roku do poprawnego funkcjonowania domu. Gołym okiem widać, że różnice są ogromne. Te różnice dają przede wszystkim oszczędność finansową, ale także oszczędność surowców naturalnych i zysk inwestora.

Jak wygląda dom energooszczędny?

Takie domy mają zazwyczaj prostą bryłę, a ściany i dach powinny mieć jak najmniej załamań. Dom umieszcza się na działce biorąc pod uwagę strony świata. Od południa są największe przeszklenia i tam znajduje się pokój dzienny, natomiast na północy najczęściej znajduje się spiżarnia i garaż. Dzięki temu tworzą strefę ochronną przed zimnym powietrzem. Cały dom wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które w fantastyczny sposób izolują przed utratą ciepła. Bardzo ważny jest system wentylacji, który pozwala oszczędzać ciepło, a zarazem odpowiednio wentylować pomieszczenia. Okna i drzwi w takich domach nie są sporych rozmiarów, w końcu przez nie ucieka najwięcej ciepła, poza tym muszą one być wykonane z zdecydowanie lepszych materiałów niż te standardowe. Domy energooszczędne zazwyczaj wyposażone są w piece o wysokiej sprawności, poza tym wiele z nich na dachach ma zamontowane solary słoneczne, które tworzą dodatkową energię. W słoneczne dni takie solary są zupełnie wystarczające i nie ma potrzeby na dodatkowy pobór energii z zewnątrz.

Dofinansowanie do domu energooszczędnego

Do roku 2018 można starać się o dofinansowanie w kwocie nawet do 30 tys. zł do domu energooszczędnego. Taką kwotę mogą otrzymać osoby, które budują dom energooszczędny, natomiast osoby, które kupują mieszkanie w budynku energooszczędnym mogą otrzymać 11 tys. zł. Dofinansowanie otrzymuje się po zakończonej budowie, kiedy sprawdzony zostanie poziom energooszczędności. Pieniądze przekazywane będą na konto kredytu hipotecznego.

Dlaczego warto zainwestować w dom energooszczędny?

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka koszt budowy takiego domu jest wyższy, to dokładając do tego dofinansowanie, całkowity koszt budowy jest porównywalny do budowy domu tradycyjnego. Jednak eksploatacja domu energooszczędnego jest zdecydowanie bardziej oszczędna. Oszczędności pojawiają się przede wszystkim w rachunkach za prąd, a także za surowce grzewcze. Poza tym takie domy są świetną inwestycją. Zainwestowane w tej chwili pieniądze w dom energooszczędny w najbliższych latach w chwili jego sprzedaży mogą się pomnożyć. Takie domy stają się coraz to bardziej popularne, a z roku na rok przybywa chętnych na ich zakup, co za tym idzie ceny gotowych domów idą w górę.

Domy energooszczędne to świetne innowacyjne rozwiązanie i inwestycja, która szybko może się zwrócić. Ogromne oszczędności, które idą wraz z jego użytkowaniem niebawem przyciągną masę osób, chętnych do ich budowy, a także do zakupu mieszkań w gotowych domach energooszczędnych.

Źródło: Centrum PR
Fot. Fotolia

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane