Budowa domu – jakie prace można wykonać zimą? 2015-01-27 10:10:48

Nadejście zimy nie musi oznaczać przerwy w procesie budowlanym. Nie wszystkie prace nadają się jednak do przeprowadzenia w ciągu najzimniejszych miesięcy w roku. Architektka Olga Szewczyk z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG podpowiada, które działania można prowadzić w zimie, z czym lepiej poczekać do wiosny oraz jakie materiały budowlane należy zastosować, gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera.

Warunki atmosferyczne

Odpowiednie rozplanowanie prac to podstawa spokojnej i terminowej realizacji inwestycji. Budowa domu w okresie od wiosny do jesieni jest w praktyce trudna do przeprowadzenia, dlatego warto tak skonfigurować harmonogram budowy, aby poszczególne etapy zostały przeprowadzone w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Zimą, szczególnie gdy ma ona łagodny przebieg, można z powodzeniem wykonać szereg prac, należy jednak zastosować odpowiednie materiały budowlane oraz uważnie obserwować prognozy pogody. Jednak nawet lekka zima, bywa kapryśna – zaledwie w ciągu jednego tygodnia można doświadczyć zarówno śniegu i mrozu, jak i ponad +10º temperatur. Dla rozpoczętej budowy nie ma nic groźniejszego niż dotkliwy mróz oraz uciążliwe opady deszczu i śniegu – wyjaśnia architektka Olga Szewczyk.

Właściwy dobór materiałów

Prowadzenie robót wykonawczych zimą wymusza konieczność zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Większość z dostępnych surowców jest przeznaczona do użytku w sytuacjach, gdy temperatura powietrza przekracza 0º, chociaż zalecany zakres temperatur wynosi od +5º do +25º. Z tego względu, chcąc budować w zimie, należy zastosować materiały budowlane wzbogacone o odpowiednie preparaty chemiczne pozwalające na używanie ich w niskich temperaturach. Odporna na mrozy chemia budowlana posiada także zmniejszoną zawartość wody na rzecz ilości cementu, co skraca czas wiązania – tłumaczy architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Należy jednak pamiętać, aby podczas używania specjalistycznych materiałów ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Jakich prac nie należy wykonywać przy niskich temperaturach?

Zima nie jest najlepszym czasem na kopanie fundamentów. Wykonanie wykopu fundamentowego w zamarzniętej ziemi jest bardzo kłopotliwe nawet przy użyciu koparki. W zimne i wilgotne dni nie powinno się tynkować, wylewać posadzek, ani prowadzić innych tzw. prac mokrych. Murowanie jest możliwe tylko przy użyciu specjalnych zimowych zapraw murarskich, które wiążą się nawet w temperaturze -10º. W zimie nie powinno się używać zapraw wapiennych, natomiast cementowo-wapienne tylko przy temperaturze powyżej -10º oraz po dodaniu do nich środków przyśpieszających wiązanie i twardnienie.

Ocieplenie i elewacja

Również prace związane z izolacją termiczną budynku wymagają zastosowania zimowej chemii budowlanej, m.in. klejów i zapraw, które ulegną związaniu w niskiej temperaturze. Warto pamiętać o ryzyku, jakie niesie ze sobą pozostawienie na mrozie na dłuższy czas nieosłoniętego styropianu – materiał zżółknie, a jego warstwa zewnętrzna ulegnie skruszeniu, co utrudni późniejsze prace tynkarskie. Nierozważne jest również używanie wełny mineralnej podczas zmiennej, zimowej pogody – wełna, która nasiąknie wodą i wilgocią traci swoje właściwości termoizolacyjne – ostrzega architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Wykończenie wnętrz

Zima to doskonały czas na prowadzenie prac wykończeniowych wewnątrz budynku. Jeżeli w domu jest możliwość uruchomienia chociażby prowizorycznego ogrzewania, można w środku prowadzić prace murarskie – stawiać ściany działowe, kłaść tynki, gładzie, a nawet płytki. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem będzie wcześniejsze uruchomienie kominka, który z powodzeniem podniesie temperaturę wewnątrz budynku o kilka stopni. Bardzo dobrze sprawdzą się również nagrzewnice, piecyki węglowe i elektryczne. Przy dodatniej temperaturze w pomieszczeniach z powodzeniem można wykonać także prace instalatorskie, sanitarne i montażowe.

Budowa bez zimowego przestoju

Niskie temperatury nie są przeszkodą w prowadzeniu wielu prac budowlanych. Jeżeli inwestorom zależy na czasie, dużą część robót można bez problemu wykonać w zimie. Zimowy przestój na rynku budowlanym może nawet doprowadzić do obniżenia cen materiałów budowlanych oraz promocyjnych kosztów zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy.

Źródło: www.archipelag.pl

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane